چگونه یک برند بسازیم؟ یک برند چگونه ساخته می شود؟ بارها در خریدهای روزانه خود از محصولات و حتی خدمات با برندها روبرو می‌شویم.
بارها به دلیل خرید یک محصول مارک یا برند، قیمت بسیار گزافی را پرداخته ایم، در حالی که می‌توانستیم همین محصول و کیفیت را با قیمت پایین تر از یک کارخانه دیگر خرید کنیم اما حتی با دانستن این موضوع، بازهم از خرید خود راضی بوده ایم. این قدرت یک برند است!

برند تصویر و نامی است که محصولات و خدمات شما را به یاد مخاطب می‌آورد.

برای ساخت برند، نیاز به انجام فعالیت خاصی ندارید. کافی است پس از انتخاب نام کسب و کار خود، سفارش طراحی یک لوگو را به گرافیست بدهید. سپس در دو یا چند شبکه اجتماعی فعالیت خود را آغاز کنید و خوشحال باشید که صاحب یک برند هستید.
اگر هدف شما صرفا داشتن یک برند بود، نیاز به مطالعه ادامه مقاله ندارید اما اگر قصد دارید پس از ساخت برند، آن را تبدیل به یک برند موفق و البته پولساز کنید، بهتر است تا در ادامه همراه ما باشید.

۱_ اهمیت نام و لوگو در برند سازی
apple، LG، HTC و…
در اغلب برندهای جهانی و معروف، یک وجه مشترک وجود دارد و آنهم نام رند است. اولین قدم برای داشتن و ساختن یک برند موفق، انتخاب یک نام ساده، به یاد ماندنی و البته با معنا است.
پس از آن نیاز به یک لوگو زیبا دارید. برای این منظور بهتر است تا به طرف گرافیست‌های حرفه ای بروید. پیشنهاد ما این است که از گرافیست خود بخواهید تا حد ممکن لوگویتان را در عین زیبایی، به صورت ساده طراحی کند.
اگر لوگو شرکت‌هایی مانند اپل و غیره را مشاهده کنید؛ هیچ پیچیدگی خاصی در آن‌ها مشاهده نمی‌کنید.
(پس از انتخاب نام و طراحی لوگو، اقدام به ثبت شرکت و برند خود کنید تا در آینده با مشکلات قانونی روبرو نشوید)

۲_ از کیفیت محصولات و خدمات خود اطمینان حاصل کنید
لوگوی زیبا، نام رند . به یاد ماندنی، قیمت پایین، پشتیبانی عالی، تبلیغات گسترده یا … هیچکدام نمی‌توانند توجیه کیفیت بد محصولات شما در ذهن مشتری شوند. پس به هیچ عنوان تا قبل از اینکه از کیفیت محصول و خدمات خود اطمینان حاصل نکرده اید، اقدام به انجام قدم‌های بعدی نکنید.

۳_ تبلیغات فیزیکی و بصری خود را آغاز کنید
هر برند موفق و در هر سطحی، نیاز به تبلیغات دارد. حتی معروفترین برندهای زمان حال نیز به هیچ عنوان بودجه تبلیغاتی خود را متوقف نمی‌کنند. پس تبلیغات خود را آغاز کنید.
چالشی که در این قدم با آن روبرو هستید، تعدد بالای تبلیغات است. منظور از تعدد بالا این نیست که تمامی رقبای شما نیز به تبلیغات پرداخته اند و شما نیاز به افزایش هزینه دارید. منظور این است که تمامی کسب و کارهایی که مانند شما علاقه به ساخت یک برند معروف دارند، همواره تبلیغات می‌کنند.
دیوارها، صفحات وب، بنرهای سطح شهر، تراکت‌ها و… لبریز از تبلیغات اند. از تبلیغات فروشگاه میوه فروشی تا کسب و کارهای فروش بیمه و…

اگر قرار باشد تبلیغات شما نیز مانند تبلیغات بقیه، ساده و بدون تمایز باشد، پس مطمئنا برند شما نیز به یک برند ساده و ناپایدار در اذهان تبدیل خواهد شد.

پس همواره برای شروع تبلیغات خود به دنبال ایده‌های نو تبلیغاتی باشید تا بتوانید با کمترین هزینه ممکن، بیشترین بازخورد را دریافت کنید. برای تبلیغات روی این موارد حساب کنید:

  • کارت ویزیت
  • تراکت
  • بنر
  • تبلیغات آنلاین
  • تبلیغات اسپانسری

۴_ در فضای وب خود را نشان دهید
حتی اگر محصول شما قابلیت فروش از طریق وبسایت را نداشته باشد، به هیچ عنوان نباید از پتانسیل بالای دنیای وب غافل شوید. به جرئت می‌توان گفت که تمامی برندهای جهانی و معروف، بلا استثناء دارای وب سایت هستند.
پس در اولین فرصت ممکن، یک سایت راه اندازی کنید. قرار نیست از همین ابتدا برای طراحی سایت خود هزینه‌های میلیونی صرف کنید. یک سایت کوچک و چند صفحه ای می‌تواند پاسخگوی نیازهای شما در ابتدای راه باشد. قدمهای بعدی گفته شده در ادامه مقاله برای ساخت برند و به موفقیت رساندن آن، مستقیما با وجود یک وب سایت در فعالیت های شما رابطه دارد.

۵_ فعالیت خود را در شبکه های اجتماعی شروع کنید
شانس شما برای دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی بسیار بیشتر از دیده شدن در سایت است. پس به هیچ عنوان از آن‌ها گذر نکنید. شبکه‌های اجتماعی فضایی هستند که بدون نیاز به صرف هزینه می‌توانید در آن خود را نشان داده و مخاطب هدفتان را بیابید.
حتی اگر در حال حاضر توانایی راه اندازی سایت کسب و کار خود را ندارید، به این شبکه‌ها رجوع کرده و فعالیت خود را آغاز کنید.

۶_ بازاریابی محتوا؛ نقطه مکمل وب سایت و شبکه‌های اجتماعی
در هر قسمتی از بازار که خود را نشان دهید، رقبای سر سختی برای رقابت با شما وجود دارند. در این حالت شما چطور می‌توانید باعث ایجاد یک وجه تمایز بین خود و آن‌ها شوید؟ بازاریابی محتوا!!
بازاریابی محتوا نوعی از بازاریابی درونگرا است. مزیت این نوع بازاریابی این است که در آن مشتری به دنبال فروشنده خدمات و محصولات است. در وب سایت و شبکه‌های اجتماعی خود بازاریابی محتوا را آغاز کنید، در غیر اینصورت نیاز به صرف هزینه‌های بسیار گزاف برای تبلیغات خواهید داشت.
علاوه بر این، عدم وجود بازاریابی محتوا در فعالیت‌های شما روند برندینگ و موفقیتتان را به شدت کند می‌کند.

منظور از بازاریابی محتوا یا ContentMarketing، ارائه مطالب مورد نیاز کاربران هدف، پیرامون محصولات و خدماتتان است.

۷_ برای ساخت برند موفق، داستان سرایی کنید!!
بیل گیتس در ۱۳ سالگی با رایانه و آنهم در مدرسه آشنا شد. چند سال بعد اقدام به ساخت اولین برنامه کامپیوتری کرد و پس از آن ایده ساخت مایکروسافت در ذهن او شکل گرفت. سپس اقدام به معرفی ایده خود به اشخاصی چون…

همانطور که مشاهده می‌کنید، در پشت هر برند موفقی یک داستان جذاب وجود دارد!! داستان مایکروسافت را بیل گیتس رقم می‌زند، داستان موفقیت اپل را استیو جابز شروع می‌کند و نقش اول داستان آمازون جف بیزوس است.

پس داستان برند خود را بسازید. قرار نیست برای ساخت آن رویا پردازی کنید. شکست‌ها، دشواری‌ها، لحظات زیبا و موفقیت‌های خود را ثبت کنید.
این قسمت صرفا یکی از مواردی است که بر روی ساخت برند شما و موفقیت آن در اذهان عمومی تأثیر گذار است. پس اگر هنوز توانایی روایت داستان خود را ندارید، آن را به آینده موکول کنید.

۸_ شعار برندتان را بسازید
فقط انجامش بده!! این شعار به یاد ماندنی برند نایک است. برای کسب و کار خود شعار مناسب و کوتاهی را انتخاب کرده تا بتوانید برندتان را بیش از پیش در اذهان به یاد ماندنی کنید.
از ساخت شعارهای دور از واقعیت و دور از توانتان خودداری کنید.

کلام آخر

فراموش نکنید که یکی از موارد بسیار مهم در روند ساخت برند و افزایش محبوبیت و در نهایت موفقیت آن، افزایش اعتماد مشتریان است. اغلب فعالیت‌های ذکر شده در این مقاله، علاوه بر تأثیرات گفته شده، به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم بر افزایش اعتماد کاربران و مشتریان تأثیر دارد. پس با فعالیت‌های مختلف از جمله:

  • ایجاد مسابقات
  • پشتیبانی قوی
  • افزایش سطح ارتباط با مشتریان
  • و…

همواره به افزایش اعتماد آنها بپردازید.