وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا یا CMS برای راه اندازی و ایجاد سایت ها و وبلاگ ها هست.

وردپرس در ابتدا تنها یک سیستم وبلاگ نویسی رایگان بود اما به تدریج تبدیل به یک CMS تمام عیار شد. امروزه بیش از ۷۶ میلیون وب سایت قدرت گرفته از وردپرس هستند. یکی از مهمترین علل محبوبیت فوق العاده آن، متن باز بودن (Open Source) هست. به این معنی که هر شخصی می تواند با داشتن اطلاعاتی که براحتی در وب دردسترس هست پوسته یا افزونه یا… جدیدی برای وردپرس ایجاد کند. این قابلیت باعث محبوبیت روز افزون این CMS شد.

رایگان بودن هسته اصلی CMS، سادگی در نصب و راه اندازی، جامعه توسعه دهندگان وسیع، عیب یابی آسان، امکانات رایگان بسیار فراوان مانند پوسته ها و افزونه ها، خیلی موارد دیگر باعث شده تا وردپرس به CMS ی بی رقیب تبدیل شود.

در چند سال اولی که وبلاگ نویسان، توسعه دهندگان و طراحان وب سایت ها شروع به استفاده از CMS ها کردند رقابت شدیدی بین ۳ بزرگ این عرصه در جریان بود: وردپرس – جوملا – دروپال

بر اساس تصویر بالا میتوان درکی از میزان محبوبیت هر یک از CMS های یاد شده در طول حدود ۱۶ سال گذشته داشت. اوج رقابت بین جوملا و وردپرس در سال ۲۰۱۰ بود که سرانجام این مبارزه با پیروزی وردپرس خاتمه یافت و باعث یکه تازی آن در دنیای وب سایت ها شد.

وردپرس نتها بستری زیباتر و قابل فهم تر برای افرادی که شاید اطلاعاتی از برنامه نویسی ندارند را فراهم کرده، بلکه به لطف منبع باز بودن پتانسیل بسیار بالایی برای امور SEO نیز دارد.

این ها تنها بخشی از جنبه های دوست داشتنی وردپرس بود.